Adam Başına 350 Koyun - Falkland Adaları'na Gitmek

Dünyada resmen tanınan 193 ülke vardır. Birleşmiş Milletlere göre bu sayı 192''dir. Ama bilinen toplam ülke sayısı 236'dır. Biraz karışık geldi ama durum böyle. Hiç adını duymadığımız çok fazla ülke vardır elbette. Hele ki özerk bölgeler say say bitmez.

Bunlardan bir tanesi de Falkland Adaları'dır. Falkland Adaları içişlerinde serbest, dışişlerinde ise Birleşik Krallığa bağlıdır. Adaların başkenti Doğu Falkland'daki Stanley'dir. Birleşik Krallık, Arjantin ile bu adalar üzerinde çok mücadele etmiştir ve sonunda  adalar üzerinde 1833'te egemenlik ilan etmişlerdir. Avrupalılar için çok büyük önem arz eden bu bölgeye Arjantinliler 1982'de tekrar saldırıp ele geçirmişlerdir. Ancak iki ay sonra Falkland Savaşı sonunda tekrardan egemenlik Birleşik Krallığa geçmiştir.Ülkenin ana dili İngilizcedir ve nüfusu yaklaşık 2932'dir.  Bu adalara ülkemizden direk uçuş bulunmamaktadır. Ancak Şili aktarmalı olarak gidilmektedir.  Falkland Adaları Antartika bölgesine yakın olduğu için kışın çok soğuktur. Ziyaretlerden keyif almak için yaz aylarını tercih etmek daha verimli olacaktır.

Adalarda ki ulusal gün ve bayramlar festival şeklinde aynı Birleşik Krallık'ta olduğu gibi kutlanmaktadır. Kendilerine ait tek bir festival bulunmaktadır. O da Şubat ayında kutladıkları Camp Sports Week isimli ve yalnız bir hafta süren etkinliktir. Yerel halk büyük sofralarda yemekler yeyip  köpekleri ve atları yarıştırırlar.İnsanların geçim kaynağı ise koyun besiciliği ve balık avcılığıdır. Falkland'a bağlı Georgia'da balina üssü bulunmaktadır.  Ayrıca ülkedeki her adam başına 350 koyun düşmektedir ve halkın büyük çoğunluğu da koyun yününden para kazanmaktadır.

Gerçekten ilginç olan bu bölgenin nüfusunun %66'sı Hristiyan %32'si hiçbir dine inanmadığını ve %2'si ise diğer dinlere inanmaktadır.Dünyada bilmediğimiz, duymadığımız o kadar çok yer var ki her birini şimdi öğrenmeye başlasak yinede bitiremeyiz. Keşke her yeri gidip görebilsek ama maalesef imkanlarımız o kadar elverişli değil. Gidip göremesekte oralarda yaşayan birilerinin olması açıkçası biraz değişik bir duygu.

1 yorum:

  1. Bu blog hak ettiği yerde değil çok daha iyi yerlere gelmesi gerekiyor

    YanıtlayınSil