Aşk Kaç Kişiliktir?


Aşk; bir kimseye ya da bir şeye karşı duyulan aşırı sevgi ve bağlılık duygusu olarak bilinmektedir. Milyonlarca insanın birbirine duyduğu bu aşırı sevgi ve bağlılık duygusu hakkında yazılmış olan on binlerce kitap, çekilmiş binlerce film ve dizi olmasına rağmen hala Dünya’nın en karmaşık ve anlaşılmaz duygusu sıralamasında hala birinci sırada yerini korumaktadır. Yazılmış olan  şarkılar ve şiirler ne kadar yaşanmış olan aşkların bir yansıması olsa da biz insanlar bu işi bizden önceki insanlardan daha iyi yapabilmek adına çaba sarf etmekteyiz.
Kimisi aşık olduğunda karnındaki kelebeklerden bahseder, kimisi şimşek hırsızı misali kafasında çakan şimşeklerle uğraştığını söyler. Kimisi de Hazerfen’e rakip gökyüzünde dolaşır. Peki söylenenlerin aksine aşk acı mıdır? Başarısızlık sonucu kalplerin can çekişmesi sonucu hissettikleri o irite eden duyguya hapsolmak mıdır ?
Aşk iki kişilik yaşamaktır. Ait olmaktır. Ait olunmaktır. Aşk değer vermektir. Saygı duymaktır.Saygı duyulmaktır. Sevmektir ve sevilmektir. Aşk birçok şeydir. Ama aşk acı değildir. Olmamalıdır. İlk görüşte aşk denen bir şey vardır. Aşk ne kadar değer vermekse o kadar değer görmektir. Aşk hayatı kolaylaştırmaktır. Aşk sonsuzdur. Sınırı olmayandır.Sınırları kaldırandır.
Aşkın aslında mesafelerle hiç alakası yoktur. Mesafeyi koyan her zaman insan olmuştur. Değer vermediğini veya değer görmediğini farkettiğinde kullandığı bahanelerden biridir. İnsan çok çabuk sıkılabilen bir varlıktır. Ne zaman aşkını bir amaç değilde araç olarak görmeye başlarsa o zaman sıkılmaya başlayacaktır. Aşk bir amaç olmalıdır. İnsanlığının ulaşmaya çalıştığı bir amaç olarak görmeli aşkını.
Sadece karşılıklı değildir aşk. Karşılıksız bir sevgi ve bağlılık duygusu ile içinde de yaşayabilir. Daha az beklenti, daha az aitlik içinde kendisini mutlu edebilir.
Aşkın mucizevi bir parmağı vardır ve bazen küçük bir dokunuşla olmayacak şeylerin olabildiğini görebiliriz. Aşık olmadan ölmek boşa harcanmış bir ömür olarak nitelendirilebilir.Geç olmadan sevip sevilelim. Aşık olalım ve kırlarda koşarak güneşin üstümüzde daha güzel doğmasına izin verelim.2 yorum: