Aslan Şehrine Gitmek

Aslan Şehrine Gitmek

Herkes muhakkak ölmeden önce şunu yapmalıyım şuraya gitmeliyim diye düşünmüştür hatta ve hatta liste dahi yapmıştır. Yapabildiklerimiz, yapmaya yaklaştığımız, gittiğimiz veya gitmek içi hazırlık yaptığınız birçok şey mevcuttur hayatta. Keşfedilmeyi bekleyen o kadar çok yer var ki hangisinden başlayacağımızı bilemedik. Lakin bu yerlerden en farklısı ve dikkat çekeni aslan şehridir yani Singapur. Günümüzde ki devlet başkanı ise Singapur'un ilk kadın başkanı olarak tarihe geçen Halime Yakub'dur. 11 Eylül 2017 tarihinde seçimlere giren başka aday olmaması sebebiyle seçilmiştir.


Çoğu zaman aslan şehri olarak anılan Singapur bu ünvanını etimolojisinden almaktadır. Singapur adı Sanskritçe'de aslan anlamına (sinha) ve şehir anlamına gelen (pura) kelimelerinden oluşmuştur. Bu yüzden ülkede çokça aslan simgeleri ve heykelleri bulunmaktadır.

Singapur yani resmi adıyla Singapur Cumhuriyeti, Endonezya ve Malezya toprakları arasına sıkışmış bir ada devletidir. 2014 yılı son verilerine göre ülkenin nüfusu 5.469.724 (beş milyon dört yüz altmış dokuz bin yedi yüz yirmi dört) kişidir. 

Singapur'da en çok konuşulan dil İngilizce'dir. Daha sonralarında ise sırasıyla Mandarin dili, Malayca,Tamilce ve diğer diller gelmektedir.

Aynı zamanda ülkede birçok dini bir arada görmek mümkün. Nüfusun %74'lük bölümünü oluşturan Çin asıllılar Konfüçyüsçü, Budizm veya Taoizm dinini, Malaylar islam dinini ve ülkede nüfusun %7'lik kısmını temsil eden Hindistanlı ve Pakistanlılar ise İslam dini ile Hinduizm dinini benimserler.
Singapur'a gitmişken şehrin adını aldığı aslan heykellerini görmeden gitmek yanlış olur diye düşünüyorum. Singapur'da şüphesiz en çok turistin ziyaret ettiği nokta Merlion Heykelidir.


Bu heykelin bir özelliği de gövdesinin balık başının ise aslan olmasıdır. Gövdesinin balık olmasının asıl sebebi ise ülkenin Hint Okyanusunun ortasında kalması ve bir deniz ülkesi olması diyebiliriz.
Aslanın ağzından sürekli su fışkırmasının nedeni ise Çin inancına göre suyun refahı ve bolluğu temil ediyor olmasıdır.

Singapur, küçük, otantik, sürprizlerle dolu güzel bir ülke ve gidilmesi gereken yerlerden birisidir.


6 yorum:

 1. Gidilmesi gereken bir yer gerçekten. Tavsiyeler için tesekkür ler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Takipte kalmayı unutmayınız :)

   Sil
 2. Bu yazıdan sonra kalkıp gidesim geldi ama korona virüs var

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Takipte kalmayı unutmayınız :)

   Sil
 3. En çok merak ettiğim ülkelerden bir tanesiydi merakımı giderdiği iz için teşekkür ederim böyle güzel Bi sayfanın yakın zamanda yükseleceğini düşünüyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Takipte kalmayı unutmayınız :)

   Sil