Ata Yurt - Kırgızistan

Ata Yurt - Kırgızistan

Gidilmesi gereken şehirleri ve ülkeleri yazarken ata yurdumuz Kırgızistan'ı yazmadan geçmek olmazdı diye düşünüyorum. Bizzat iki yıl boyunca ata topraklarında yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki gidilmesi gereken en güzide yerlerden bir tanesidir Kırgızistan.
Orta Asya'da denize kıyısı olmayan Kırgızistan'ın komşuları batıda Özbekistan,  kuzeyde Kazakistan, güneybatıda Tacikistan ve güneydoğuda Çin'dir.

Kırgızistan Haritası


Uzun yıllar boyu Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği (SSCB) etkisinde kalmış olan bu ülke 31 Ağustos 1991'de SSCB'nin dağılmasıyla egemenliğini almıştır. Devlet dili Kırgızca ve aynı zamanda ülkenin ikinci resmi dili Rusçadır.

Kırgızistan deyince akla ilk olarak Tanrı Dağları gelmektedir. Ülkenin %65'lik bölümünü kapsar ve bu yüzden Orta Asya'nın İsviçre'si olarak da anılmaktadır. Tanrı Dağlarının zirvesi hangi mevsim olursa olsun karla kaplıdır.Aynı zamanda ülkemizde filmi çekilen ''Selvi Boylum Al Yazmalım'' eserinin yazarı, dünyaca ünlü Cengiz Aytmatov' da Kırgızistanlı'dır.

Cengiz Aytmatov


Kırgızistan'ın başkent dahil  7 bölgesi vardır. Bunlar:
 1. Batken
 2. Çüy
 3. Narın
 4. Issık-Göl
 5. Osh (Oş)
 6. Talas
 7. Calal-Abad

ÇÜY (BİŞKEK) BÖLGESİ

Kırgızistan'ın  Çüy bölgesinde olan başkenti Bişkek aynı zamanda üniversite şehri olarak da bilinmektedir. Başkentte birçok ülkenin üniversitesi olmakla birlikte Türkiye Cumhuriyetinin de 30 Eylül 1995 tarihinde iki ülke arasında imzalanan ve 1997-1998 öğretim yılında aktif hale gelen Kırgızistan- Türkiye Manas Üniversitesi bulunmaktadır. Benimde iki yıl okuduğum bu üniversitede rektöründen aşçısına kadar herkes iki ülkenin dostluk köprüsünü ayakta tutmak için çalışmaktadır. Kırgızistan'a yolunuz düşerse eğer Manas Üniversitesine uğramadan geçmeyin sizleri kendi evinizdeymiş gibi karşılayıp misafir edeceklerinden şüpheniz olmasın.

Manas Üniversitesi Giriş Kapısı


Başkentte görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Ata-Beyit'tir. Cengiz Aytmatov ve babasının da mezarının bulunduğu bu yer 1937 yılında çok büyük olaylara ev sahipliği yapmıştır.Bişkek'e yaklaşık 70 kilometre uzakta bulunan Tokmok şehrinde ise Karahanlı döneminden kalma Burana Minaresi bulunmaktadır. Minarenin o dönemler 45 metre yüksekliğinde olduğu tahmin edilmektedir fakat günümüze 24 metresi ulaşmıştır.Benim için en unutulmayan ve mutlaka görmenizi istediğim yer ise Orta Asya'nın en büyük açık hava pazarı olan Oş Pazarı'dır. Bir günde tamamını gezip bitiremeyeceğiniz bu pazarda aynı zamanda kaybolmanızda mutlaktır. Bu pazarda aradığınız envai çeşit ürün bulunmaktadır. 

Oş Pazarı


OSH (OŞ) BÖLGESİ


 Kırgızistan'ın başkent Bişkek'ten sonra en büyük şehri olan Oş şehri Karahanlıların bu bölgede ilk ayak bastıkları nokta olmuştur.  3000 yıllık oldukça köklü bir tarihe sahip olan bu şehir aynı zamanda tarihi İpek yolu güzergahı üzerindedir.
Bu şehirde gidilebilecek en güzel yer şüphesiz UNESCO Dünya Mirasları listesinde de bulunan Süleyman Too (Dağ). Rivayetlere göre Hz. Süleyman buraya gelip ziyaret etmiş ve ibadetlerini gerçekleştirmiş. Hatta adını bu yüzden Süleyman olduğunu söyleyenler de var. Diğer bir rivayet ise Hz. Süleyman'dan sonra Hz. Muhammed'in de buraya geldiği ve ibadet ettiğidir. Süleyman Dağı'nın zirvesinde bir de müze bulunmaktadır.CALAL-ABAD BÖLGESİ


Manas Üniversitesin'de okurken en çok sevdiğimde Calal-Abad'lı arkadaşlarımın memleketlerinden getirdiği cevizlerdi. Kırgızistan'ın en güzel cevizleri bu bölgede yetişmektedir.  Kırgızistan'ın 3. büyük şehri olan Calal-Abad'da nüfusun çoğunluğunu Özbekler oluşturmaktadır. 
Calal-Abad'a 30 km uzakta olan Korgan ilçesinde bulunan Arstanbab (Arslanbob) bölgenin en çok turist çeken yerlerinden biridir. Tam anlamıyla bir köy yaşamı yaşamak isteyenler için burası inanılmaz bir deneyim olacaktır.
NARIN BÖLGESİ


Ülkenin en dağlık ve en soğuk olan bölgesi olan Narın bölgesi göçebe kültürünün merkezidir. Narın bölgesinin en ama en güzel yeri tabii ki Son Göl'dür. Hava şartlarından dolayı kışın pek kolay güzergahı olmayan bu yere en rahat Haziran ile Eylül arasında gidilir. Gölün içerisinde pek çok balığı görmeniz mümkün olacaktır.BATKEN BÖLGESİ


Bu bölge ülkenin güneybatısında yer almaktadır. Tacikistan ile sınır olan bu bögede Taciklerin etkisi görülmektedir. Bu bölge tırmanış ve biniş yapmak için çok uygundur. Bir de buraya has olarak Aygül dağı ve sadece Aygül dağının eteğinde yetişen Aygül çiceği bulunmaktadır.
TALAS BÖLGESİ

Kırgızistan'ın belkide en önemli bölgesi burasıdır. Manas Destanı'nın yazıldığı bölge olan Talas Bölgesi aynı zamanda dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov'unda memleketidir. Burayı önemli kılan bir başka olay ise Talas Savaşı'dır. Bu savaş ile İslam Orta Asya'ya yayılıyor ve Tan imparatorluğu yıkılarak batıya ilerlemelerinin önü kesiliyor.ISSIK-GÖL BÖLGESİ


Kırgızistan'ın turizm bölgesi olarak bilinmektedir. Her yıl binlerce turist bu bölgeyi ziyaret etmektedir. Bölgedeki en önemli yer elbetteki Issık-Göl'dür. Issık-Göl  Türkiye Türkçesi anlamıyla ''Sıcak Göl'' anlamına gelmektedir. Göl, kış ayında bile etrafı buz keserken katiyyen buz tutmuyor. Issık-Gölde kalabileceğiniz kıyı otelleri de mevcuttur.Bu bölgede bulunan ve bölgenin merkezi ilçesi olan Karakol'da ise dünyaca ün yapmış kayak merkezi bulunmaktadır.Issık-Gölün kuzey kıyısında yer alan Çolpon - Ata'da ise Kırgızistan'ın en önemli açık hava müzesi Ruh-Ordo vardır. Ruh- Ordo'da  Kırgızistan'da yaşayan  topluluklara ve Kırgız kültürü bilgilerine sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda bu müzede Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de heykeli bulunmaktadır.

Atatürk Heykeli


İşte Kırgızistan.

Ata yurda özlem ile...2 yorum:

 1. Bizde geçen sene gitmiştik gezilecek çok güzel yerleri var. Bundan sonra da sürekli gidip geleceğiz inşallah çünkü güzel bir gelinimiz var

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Takipte kalmayı unutmayınız :)

   Sil