Beşinci Günün Şafağı


Ön yargılarımızdan kurtulduğumuz günün şafağında özgürlüğümüze kavuşacağımız konusunda büyük beklentilere sahip olan insanlar az değil. Ön yargı insanoğlunun başına almış olduğu en büyük dertlerden birisidir. Birbirine yaptığı saygısızlık,haksızlık ve ileri boyutlardaki saldırıları bile belki de bu ön yargılarından dolayı ortaya çıkmaktadır.
                Peki nasıl önüne geçeceğiz bu ön yargıların ? Nasıl saygı duymayı öğreneceğiz ? Nasıl değer verebileceğiz hiç tanımadığımız insanlara ?
                Kendimizi  ne kadar tanıyoruz ? Ne kadar değer veriyoruz kendimize ? Bu koskoca dünyada ne kadar büyük görüyoruz aslında karınca yuvası kadar evlerimizde kendimizi ? Karınca yuvası gibi şehirlerde ne kadar da amaçsızca ve pervasızca yaşamaya devam ediyoruz. Kendimize verdiğimiz değeri yine kendisine veren insanlarla bir arada yaşamaktayız belki ne kadar istemeseniz de. 
              
  Kendine saygı duyulmasını istiyorsan yapman gereken sence de başkalarına saygı duymak değil midir ? Kendisine yapılmasını istemediği davranışları başkalarına yapmaya bağımlı olan bizler ne kadar da düşüncesizce karşımızdakinin düşüncelerini hiçe sayabiliyoruz.  Empati kurmak bir yana sadece duygularını anlamaya bile çalışmıyoruz. Çünkü üzerinde 7.590 Milyar insanın yaşadığı 4.1 milyar yaşında olan kendine ait  Ay isimli bir uydusu olan gezegenimiz  Dünya  sadece bizim için yaratılmış ve bizim için hala yaşamaya devam ediyor diye düşündüğümüz için kimseye saygı duymamayı ve sadece ben diye yaşamaya devam etmekteyiz.
                İnsanoğlu ne zaman ki paylaşmayı öğrenecek, o zaman kendinden başka nefes alıp veren diğer varlıklarında yaşadığının farkına varacak. Başkalarına saygıyı, sadece güçlü ve güçsüzlerin olmadığını veya sadece güçsüzler için zor bir dünya olmadığını anlayacak. Bu dünyaya gönderilme amacının  kokuşmuş bir hayat yaşayıp, kendinden güçsüzlerin kanını emip, başkalarının üzerinden kazanç elde edip bulunduğu yerde sadece bir gübre olarak faydalı olacağını anladığında belki de bir şeyleri değiştirmek için şansı olacak. Umarız gübreyken fark etmez kendini.  

3 yorum:

  1. 5. günün şafağı bir dönem pazarlama stratejilerinde sıklıkla kullandığım bir slogandı. Güzel bir yazı olmuş.

    YanıtlayınSil
  2. Çok ilginç yazıyorsunuz!!!

    YanıtlayınSil