Dağların Arasında Kalan Şehir - Afyonkarahisar

Dağların Arasında Kalan Şehir - Afyonkarahisar

Afyonkarahisar halk arasındaki adıyla Afyon Batı Anadolu ile İç Anadolu bölgelerini birleştiren yüksek alanın alanının Güney parçasını oluşturan bir ildir. Türkiye'nin Termal başkenti Aynı zamanda da Mermercilik ve gıda sektöründe yurt dışında isim yapmış marka şehirlerinden biridir eski adı Afyon olan şehir 2005'te Afyonkarahisar adını almıştır Afyonkarahisar'ın tarihteki adı ''Karahisar-ı Sahip'tir''.  Karahisar adı şehrin ortasında yükselen koyu renkli volkanik kayaların renginden ve üstünde bulunan hisardan gelmektedir sahip adı ise Anadolu Selçukluların son devirlerinde yaşayan ve Moğol İstilası sırasında buraya gelen Sahipata Fahrettin unvanından gelir. Afyon, bölgede eskiden beri çok büyük bir alanda üretilen Haşhaş , patates, vişne tarlaları bakımından da oldukça zengindir.

 Peki Afyonkarahisar'da nereye gidelim?


Afyon'da tarihi ve kültürel açıdan zengin, şehir merkezinde Selçuklulardan kalan en eski ahşap Direkli Cami olan Ulu Cami


 Hazreti Mevlana'nın neslinden gelen Sultan Divane'nin Mevlevihanesi


Sarp kayalıkların üzerindeki Afyon Kalesi ile şehrin kültürel tarihinin yansıması olan Arkeoloji Müzesi mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. 


Afyon ilinin tabiat harikaları arasında bulunan İscehisar Peri Bacaları, Afyon Kaplıcaları ve Firig Vadisi ise adeta keşfedilmek için bekliyor.Afyon denilince ilk aklımıza gelen tarihi olay kuşkusuz Kocatepe'de gerçekleşen Büyük Taarruz'dur Afyon'a kadar gitmişken Büyük Taarruz Şehitliği ve Atatürk anıtını görmeden olmaz.


 Termal kaplıca otelleri  olan Türk hamamı kullanımı insanların rahatlaması ve dinlenmesi  için oluşturulmuştur ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.Her memleketimizin olduğu gibi Afyon'un da kendine has kıyafetleri ve şiveleri vardır.Ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen  o kadar çok yer var ki.. İşte onlardan biri de Afyonkarahisar. Ayrıca belirtmek isterim ki benim için Afyon'un en güzel ilçesi, bol yeşillikli ve dağ eteğinde bulunan Çay ilçesidir.


6 yorum:

 1. Afyonda yaşıyorum ,ve yemekleri tatlıları harikadır mutlaka geldiğinizde afyon lokumunu tatmanızı tavsiye ederim harika paylaşımlar teşekkürler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Takipte kalmayı unutmayınız :)

   Sil
 2. Admin çok teşekkür ederim bize bu güzel şehrimizi tanıttığınız için bir dahakine Kastamonuyu bekliyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Takipte kalmayı unutmayınız :)

   Sil
 3. Öyle güzel anlatmışsınız ki en yakın zamanda gitmek isterim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Takipte kalmayı unutmayınız :)

   Sil