Evde Nasıl Spor Yapmalıyız ?

Evde Nasıl Spor Yapmalıyız ?

Her zaman spor salonuna gitme imkanına erişemeyebiliyoruz.  Gün içerisinde yapmış olduğumuz işler, stres, görüşmeler derken günün tüm yorgunluğunu bedenimizde hissetmişken bir de spora gitmek birçoğumuz icin çok zor bir hal alabiliyor. Ama bu evde spor yapamayacağınız anlamına gelmiyor! Üstelik sadece 15 tekrarla büyük bir değişime şahit olacaksınız.

Birkaç pratik ev egzersizi yaparak sanki spor salonuna gitmişsiniz gibi etkili bir vücuda sahip olmak imkansız değil tabi ki.  Unutmamamız gereken en önemli konulardan bir tanesi sporu günlük olarak ve günden güne arttırarak yapılması gerektiği.  Yani ilk hafta haftada 5 gün spor yapmışken, sonraki hafta tempoyu düşürmek veya hiç spor yapmamak hiçbir fayda sağlamayacaktır.  Nerde spor yaparsanız yapın mutlak suretle bir denge belirlenmeli ve bu dengeyi bozmamalısınız. İlk olarak 15 tekrarla başlayabiliriz.

-Spor yapmaya başlamadan önce ısınma hareketlerini eksiksiz ve düzgün bir biçimde yapmamız gerekmektedir. Isınma hareketlerine  5-10 dakikalık hafif tempolu bir yürüyüş ile başlamamız gerekmektedir.

-Vücudumuzdaki belirli bölgeleri ısıtmak maksadıyla önce boynumuzu, omuzlarımızı, kollarımızı,bel bölgemizi ve bacaklarımızı hareket ettirmeliyiz.

Isınma hareketlerinden sonra 4 temel hareketle vücudumuzun belirli kas bölgelerini çalıştırmaya baslayabiliriz.

Hareketler

İlk hareketimiz Lunge Dips

Ayakta düz durarak başladığımız hareketimizde  ellerimizi belimize koyuyoruz. Sağ ayağımızı arkaya doğru parmak ucumuz yere değecek şekilde lunge pozisyonunda uzatıyoruz.  Sol ayak topuğumuzu yere sabitliyoruz. Dizimizi 90 derece kırıyoruz. Sağ dizimiz yere değmeyecek ve üst bedenimizi oynatacak şekilde yukarı doğru yükselip alçalıyoruz. Başlama pozisyonuna dönüp  hareketi diğer bacak için uygulayabiliriz.
ilk hareket Lunge Dips


İkinci hareketimiz Plank

Plank pozisyonunu bilmeyenimiz yoktur. İsim olarak bilmiyor isekte aşağıdaki fotoğrafı gördükten sonra heee diyeceğimiz bir harekettir. Plank hareketi sayesinde oluşacak değişimleri birlikte okuyalım.
·         -Göbeğinizi eritebilirsiniz.
·         -Sırt ve bel ağrılarını azaltır.
·         Daha dik bir pozisyonda durmanızı sağlayabilirsiniz.
·         Vücudunuzun esnekliğini artıracaksınız.
·         Metabolizmayı hızlandırır.
İkinci hareket Plank

Üçüncü hareket Burpees

Vücudun her bölgesini çalıştırabilmek için yapacağımız harekettir.
Harekete, ayakta düz vaziyette durarak başlıyoruz. Squat yaparak yere doğru çömeliyoruz. Daha sonra ellerimizi önümüze olacak şekilde zemine koyuyoruz ve ayaklarımızı zıplayıp arkaya atarak plank pozisyonuna geliyoruz. Sonrasında, ayaklarımı ellerimize doğru yine zıplayarak çekiyoruz. Ellerimizi havaya kaldırıp ilk pozisyonumuza doğru zıplayarak geliyoruz. Hareketi bu şekilde tekrarlayarak yeni hareketimize geçiyoruz.
Üçüncü hareket bupees


Dördüncü ve en çok bilinen hareketlerimizden birisi Mekik

Karın kaslarının gelişmesi için uygulanması gereken en etkili hareket olmasa bile uygulama anlamında en kolay olan hareketlerden birisi Mekik çekmek olarak tercih ediliyor.  Çoğu kişi çelik gibi karın kaslarının olacağını düşünerek yere yatıp televizyon karşısında mekik çekiyor. Fakat hareketin etkili olabilmesi için mekik çekerken doğru formu korumak esastır. Bu sebepten aslında en kolay ama en yanlış uygulanan hareketlerden birisi olarak bilinmektedir.

Dördüncü hareket Mekik


Bu hareketleri her gün düzenli olarak yapmaya devam ederseniz gönül rahatlığıyla sokağa çıkıp yolda rahatça yürüyebilirsiniz. İnsanların vücudunuzdan gözlerini alamamalarına aldırış etmeyin .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme