Gizemli Kediler Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

Kediler en yaygın evcil hayvanlardan biri, sevimli ve gizemli yaratıklardır. Dünya Kedi Federasyonu'na göre, şu anda 68 farklı kedi türü kayıtlı. Kediler en şaşırtıcı hayvanlardan birileri, bu yüzden onlar hakkında birkaç sıra dışı gerçeğe bakalım.

1.Şu anda, dünyada yaklaşık 600 milyon yerli kedi var ve uzun saçlı Fars kedilerinden sfenkssiz kedilere kadar yaklaşık 200 tanınmış ve kayıtlı kedi ırkı yetiştirildi.


2. İnsanlarda ayırt edici özelliklerden biri parmak izi ise, kedilerde bir tür “ayırt edici baskı”  burun izidir, tıpkı benzersiz ve eşsizdir.


3. Kedilerin zamanlarının çoğunu bir rüyada geçirdiğini fark ettiniz mi? Bir kedinin tüm hayatı boyunca uykuda 2/3 geçiriyor, yani dokuz yaşındaki bir kedi hayatında sadece üç yıl uyanıktır.


4. Kedilerin vücutlarında ter bezleri yoktur, sadece bacaklarının pedlerinde bulunurlar. Bir kediniz varsa, o zaman sıcak havalarda muhtemelen yerdeki ayak izlerini fark etmişsinizdir, çünkü onlar pençe yastıkları ile terlerler.


5. Kedilerin suyu sevmediği bilinen gerçeğin aksine, harika bir tür olan  Van Kediler çok enerjik, koşmayı, atlamayı ve çok şaşırtıcı olan yüzmeyi seviyorlar. Eşsiz dokusu nedeniyle yünü su geçirmezdir ve sıcak havalarda Van Kedilerinin suda yüzdüğünü görebilirsiniz.


6. Herkes kedilerin ortalama 14-15 yıl yaşadığını bilir, ancak her kuralın istisnaları vardır. Ünlü kara ciğer kedilerinin biri olan  Crim Puff Austin şehrinden, Teksas. 38 yıl ve 3 gün (1967-2005) yaşadı, insan standartlarına göre yaklaşık 155 yıl.


7. Herkes kara kedilerin kötü bir işaret olduğu hakkındaki alameti bilir. Ancak Avustralya ve İngiltere'de kara bir kedinin iyi şans getirdiğine inanılıyor. Genel olarak, eğer kara bir kedi sizin için yolu geçtiyse sadece kafanıza takmayın ve hayatınızı kendiniz veya kedi için zorlaştırmayın))

8. Hepimiz milyonerleri biliyoruz, ama bir kedi olan milyoneri biliyor musunuz? 1988'de Guinness Rekorlar Kitabının en zengin kedisi olarak  İngiltere'den Blackie kedisi. Kedinin sahibi öldüğünde, milyoner Ben Ri servetini Blackie'ye 7 milyon £ (12.5 milyon $) bağışladı, servetinin çoğunu sevgili evcil hayvanına bırakma talimatıyla üç kedi yardım kuruluşu arasında paylaştı.


9. Başka bir şaşırtıcı gerçek kedilerin sadece milyoner değil, aynı zamanda politikacılar olduğu. 1997'de Alaska'nın Talkeetna kasabasında, kedi Stubbs bu şehrin belediye başkanı olarak seçildi, yaklaşık 900 kişi ona oy verdi ve şaşırtıcı bir şekilde, Stubbs bir yıl değil, yirmi yıl boyunca belediye başkanı olarak kaldı.


10. Eski Mısır'da, kedilere saygı duyuldu ve ibadet edildi, çünkü bir kedinin başıyla Tanrıça Bast, doğurganlığın hamisi idi. Kedi kutsal olarak kabul edildi ve evcil bir kedi ölüdüğünde aile üyeleri kaşlarını traş ediyorlarmış ve ona yas tutuyorlarmış. Ayrıca cenaze töreni düzenliyorlarmış, bu sırada şarap içiyorlar ve göğüslerinden kendilerini vuruyorlardı. Kedi mumyalanıyordu ve bir aile mezarına yerleştiriliyordu. Mısır'daki kedilerin  kaçakçılığı için acımasız bir ceza - ölüm cezası olduğu da ilginç bir gerçektir.

Siz kediler hakkında daha hangi şaşırtıcı gerçekleri biliyorsunuz?

2 yorum: