İnsanlık için insan ol!«Адам үчүн эң кыйыны – күн сайын адам болуу » Ч.Айтматов
"İnsan için en zor olan şey, her gün insan kalmaktır." Cengiz Aytmatov |
İnsan olmanın dürtülerinin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Aslında insan olmanın dürtülerle alakası olmaması gerektiğine inanıyorum. İnsan olmanın şartları diyebiliriz. Diyebilmeliyiz açıkçası. İnsan olmanın erdemleri gibi daha ileri bir boyuta taşıyadabilmeliyiz kendimizi. Fakat henüz insan olmayı becerememişken, erdemlerini yerine getirmekten uzağız baya.  Çok tepkili bir giriş olmuş olabilir. Hatta buraya kadar bile okumak istemeyenler olabilir. Fakat sözüm, her gün televizyonlarda,sokaklarda kadına şiddet,hayvana şiddet veya türlü ahlaksızlıkları yapan insanlara.
Peki nasıl ulaşacağız Ulu Önder Atatürk’ün bize işaret ettiği uygarlık seviyesine ?
Okuyarak, düşünerek, açıklayarak ve paylaşarak.
Okuyacağız bize güç verecek olan her şeyi . Sadece kitap, makale değil. Elimize ne geçtiyse.Bize ne öğreteceğini bilerek.Aksini söyleyenler olsa bile okuyacağız.
Düşüneceğiz. Nerdeyim ? Nasıl geldim buralara ? Geçmişimize bakacağız. Yüzleşeceğiz suratımıza tokat gibi çarpan gerçeklerle .Objektif olarak düşüneceğiz. Kendi içimizde bile tarafsız olacağız. Soru çözerken arkadan cevaplarına bakıpta yaptığımız  gibi sorulara doğru yanıtlar vermeyeceğiz. Kendimize de adil olacağız.
Açıklayacağız. Günümüzde bu kavram çok yanlış bir şekilde kullanılmakta. Empoze etmeye çalışmayacağız. Eğer bildiğimize eminsek bazı gerçekleri, doğruları bunu açıklayacağız.Eğrisini doğrusunu. Doğrusunu yanlışını. Açıklayacağız ve aydınlanacağız.
Paylaşacağız. Bizim olan ne varsa paylaşacağız. Bilgimizi,fikrimizi,ekmeğimizi, suyumuzu belki. İlerlemenin yollarını arayacağız. Yollarımızı tıkamayacağız. Birbirimize engel olmayacağız.

İnsanlık nereye gidiyor?

İnsan olmak çok büyük bir olay değil bizim için. Nefes alıp vereceksin. Senden güçsüzleri koruyacaksın ve zamanını tüketip sende gideceksin buralardan. Senden sonra geleceklere bırakacak mirasın olmasa da , zararında olmayacak.Usulca yaşayıp gideceksin.
Zararının neresinden dönersen kârdır. Geç olmadan uyanmak gerekiyor bu uykudan. Silkelenip kendine gelme zamanı. Yıka ellerindeki kirleri ve çık dışarı. Bir balon al mesela sokakta gördüğün bir çocuğa. Güldür yüzlerini insanların.İnsanlığın en çok ihtiyaç duyduğu şey insanlık şu anda. İnsan ol.İnsanlığı anlat. İnsanca yaşa. Sev ve Sevil.

2 yorum: