İnternet Hayatımızı Nasıl Etkiledi?


Çoğumuzun evinde olan ve hemen hemen herkesin kullandığı bir icattan bahsedelim biraz yani internetten.  Günümüzde çok gerekli olduğunu biliyorsunuz. Peki ya internet yokken hayat nasıldı? Hadi gelin beraber geçmişe gidelim. Şüphesiz ki çoğunluğun vereceği cevap  ‘daha güzeldi’ olacaktır. Çünkü o zamanlar herkes birbiriyle dost, çocuklar dışarıda, telefon yok, internet yok, televizyon yok.

Peki ya internet bulununca insanlarda nasıl değişmeler oldu?  

İnsanlar eve kapandı, sosyallik bitti asosyallik başladı, kıskançlık başladı, onda var bende niye yok diye insanlar birbirine girdi. Hırsızlık başladı, komşuluk ilişkileri bitti, hoş sohbet bitti yani anlayacağınız internetin gelmesi  insanlara pek yaramadı. Teknoloji, insanları ileriye götürmesi gerekirken geriye götürdü. Eskiden internet yokken insanlar gerçek anlamda araştırmacılardı ansiklopedilerden hem araştırıp hem de öğreniyorlardı. Şimdi ise insanlar internetten ilk bulduğu sayfada yalan yanlış yazıları kopyalayıp ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar ama o gördükleri bilgileri yalnız o anı geçiştirmek için kullanıyorlar gerçekten bir şey öğrenmek için değil.İnternet çok mu kötü bir şey peki?

Hayır internet elbette ki kötü bir şey değil fakat biz internetin faydalarını yanlış değerlendirerek kendimizi her şeyden soyutladık.  Aslında hayatımızı kolaylaştıran internetin doğru kullanımını bilmek herkesin ihtiyacı olan bir bilgidir. Fakat insanoğlunun üşengeçliğe meyilli olduğunu da unutmamak gerekiyor. İnternetin bizi sosyallikten uzaklaştırdığını düşünmek çok normal ama bunun önüne geçmekte yine bizim elimizde olan bir şey. İnterneti sadece oyun oynamak yerine gerektiği zamanlarda araştırma yapmak için kullanmış olsaydık bu icat o kadar kötü bir şeymiş gibi görünmeyecekti.

İnternet eğer bu kadar yanlış biçimde kullanılmasaydı eğer şu an belki de hayatımızı daha da kolaylaştırabilirdi fakat biz insanlar el birliğiyle akıl almaz bir icat olan interneti bu kadar sıradanlaştırdık işte.

Umarız globalleşen dünyanın hızına ayak uydurabiliriz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

2 yorum: