Baş Tacı


Kendi kendine yetebilen insanlar her zaman toplumda hayranlıkla karşılanmıştır. Ayakları üstünde durabilen kadınlarımızı alkışlayıp, evde ev işleriyle uğraşan kadınlarımızı dışlayıp ötekeleştirmek boynunuzun borcu sanırım. Kadının hayatımızda oynadığı rolü düşününce eskilerin söylediği  ‘Kadın seni rezilde eder, vezirde eder’ sözüne tamamiyle katılmaktan başka çıkar yol göremiyorum.                Peki hayatımızda bu kadar önemli rolü olan bir varlığın kıymetinin bilinmemesi aptallığına nasıl ve neden düşmekteyiz ?
                Güçsüz oldukları düşüncesine bizi kaptıran neydi ? Sadece hizmet etmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için yaratıldığını da kim söyledi insanoğluna ? Peki yeri geldiğinde en zor şartlarda en zor durumların üstesinden gelebildiklerini görmeme yetisini ne zaman kaybettik ?
                Sokakta,toplu taşıma araçlarında, kısacası nefes alıp verebildiğimiz her yerde şiddet uygulayabileceğinizi düşündüren sapkın düşünce ne zaman yerleşti o hücresiz beyinlerinize?
                Kadın, anne oldu, eş oldu, kız kardeş oldu, anneanne,babaanne oldu. Hala ve teyze oldu. Aslında başımızın tacı oldu. Bunu göremeyen, fark edemeyen ahmaklara zulüm olsun dünya. Kız çocuklarını topraktan çıkarıp baş tacı eden dinin fertleri olan ama yine de kadına değer vermeyi beceremeyen  bir millet olarak yaşamımızı sürdürmekteyiz.
                Her bir yargıda nasıl giyinmesi,nasıl yürümesi gerektiği hakkında vaazlar veren cahil kesimler olarak buna bir son verip neden işimiz olmadığı halde karışmaktan mutluluk duyduğumuzu düşünüp kendimizi yargılamalıyız.
Neden önemli bu düşünceler ? Neden saygı duymalıyız ? Neden duymayalım ki ? Sokakta yürüyen insanlara bile saygı duyulmasını beklerken neden kendi annesine veya eşine bu saygı kırıntısını dahi vermemekte ısrarcıyız?
                İnsanoğlunun kendine gelip tekrar bakması lazım pencereden dışarıya. Hayat devam etmekte ve hayata adapte olmaya çalışan milyonlarca insan başkalarından yardım beklemekte hala. Umut ışığı olmak için çok geç değil ve bir el uzatmak her şeyi çözecektir.  


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme