Koca Yaşlı Şişko Dünya


Bencillik diye aslında hayatımızda hiç olmaması gereken bir kavramla boğuşuyoruz. Milyarlarca insanın nefes alıp insanın en gereksinim duyduğu oksijeni bile paylaşıyorken elinde bulunan bir malı bile bölüşemediği toplumlar, ileri gitmemiz gerekirken, geriye götürüyor bizi.
Aşamadığımız duvarlarımız var çünkü. Bir kulaç daha atsak karaya çıkabileceğimiz yerde yüksek şelalelerden düşüyoruz aşağıya. Okyanuslarda boğuluyoruz öyle körü körüne. Bir el veren dahi çıkmıyor karşımıza. Sanki tüm insanlık başaramayalım diye el birliği yapmış gibiler.
 Kendine sakladığın malın mülkün seninle birlikte toprakta çürüyecek sonuçta. İnsanların aklı çıkıyor birisine yardım edecek diye. Aslında böyle olmasının sebebi de yine toplumumuz. Yardım  isteyen birine kapıyı açmaktan korkar olduk çünkü. Bize emanet edilmiş olan yegane şey olan canımıza kastetmeyi bekleyen milyonlarca hastalıklı insan bekliyor kapının diğer tarafında. Çalışıp çırpınıp kazandıklarını senin kadar şanslı olamayan insanlarla bölüşmek aciz bir düşünce gibi geliyor belki de.

Bencillik denen uyuz kavram
Sadece para,pul,mal, mülk değil paylaşılabilecek olan. Öğrendiklerini öğretmeyen, bildiklerini paylaşmayan insanların sayısının neredeyse öğrenemeyen ve bilemeyen insanlardan çok olması gayet tabi bizi karanlığa sürüklemekten başka bir işe yaramayacaktır. Duygularını da paylaşmalı insan. Zaten niye yaşıyoruz ki bu koca yaşlı şişko dünyada ? Alt tarafı üç-beş insanla tanışıp belki birine aşık olup göçüp gideceğiz bu hayattan. Aşık olduğunla bile paylaşamıyor mutluluğunu. Sadece mutluluk onun hakkıymış gibi bütün enerjisini sömürüyor karşısındakinin. Tane tane anlatıp,tane tane dinlemekten sıkılıyor çünkü. İki şiir okuyup ,güzel bir şarkıda dans etmeyi bile çok görüyor karşısındakine.
Düz bir yolda gitmeye alışmış insanlar olarak dolambaçlı yollarda kaybolmaktayız. Karşımıza çıkan her sapaktan sapıp yolumuzu kaybetmişken bir an önce yolu bilen birilerini bulmalıyız. Değer vermeyi öğrenmeli. Değer görmeliyiz. Yazılarımın neredeyse hepsinde aynı vurguları yapmaya çalışmaktayım.Çünkü zor öğrenen bir toplumuz ve bir şeyin değerini kaybedince anlamaktayız.Elimizden kayıp gitmeden önce bu hayatın tadını çıkarmalıyız.  

1 yorum: