Türkiye'nin En Küçük Şehrine Gitmek

Mutlaka gideceğim diye listeye eklediğiniz güzel yerlerin arasına bence Bayburt'ta eklenmeli. Evet garip gelecek belkide ama Bayburt gerçekten gidilmesi görülmesi gereken yerlerdendir. Türkiye'nin nüfus bakımından en küçük şehridir. Ülkemizin her karış toprağı verilen değerden daha fazlasını hak ediyor. Çünkü bu topraklar Edirne'sinden Iğdır'ına kadar kan ile alınmış ve düşmandan öyle temizlenmiştir.

Sosyal medyada dalga konusu olan bu küçük şehrimiz Bayburt ülkemizin Karadeniz bölgesinde  yer almaktadır. Nüfusu 84.843 olan bu şehrimizin merkez ilçe dahil 3 ilçesi bulunmaktadır. Bunlar:

  1. Bayburt Merkez
  2. Aydıntepe
  3. Demirözü
Bayburt önemli tarihi yerlere , türbelere ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Bayburt'ta gidilmesi gereken en önemli yerlerden biri Bayburt Kalesi'dir.Kalenin kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir.  Bu kalenin Ermenilere ait olduğu öne sürülse de asıl sahibinin Bağrat sülalesi olduğu bilinmektedir. Kale Türklere geçmeden önce ise Roma, Ermeni, Bizans, Arap ve Kommenos hakimiyetlerinde kalmıştır.

Türbelere de ev sahipliği yapan bu şehir de en önemli türbe Dede Korkut Türbesi'dir. Bu türbe il merkezine 39 km uzaklıkta bulunan Masat Köyü yakınlarındadır.Aynı zamanda bu türbe UNESCO listesinde yer almaktadır. İlk olarak bu türbenin Dede Korkut'a ait olduğunu Orhan Şaik Gökyay söylemiştir. Her yıl temmuz ayının 3.haftasında burada Korkut Kültür ve Sanat Şöleni düzenlenmektedir.Aydıntepe Yeraltı Şehri 

Buranın tarihi Halde şehrine ait olduğu söylendiği gibi, geç Roma veya erken Hristiyanlık devirlerine de ait olabileceği söylenmektedir.  Bu eşsiz güzellik üzerinden kaç yıl geçmesine rağmen eşsizliğini kaybetmemiştir.


Sırakayalar Şelaleri 

Bayburt halkının ve bu güzel şehri ziyarete gelen insanların bunaltıcı sıcak yaz aylarında bir nebze olsun serinlemek amacıyla gittikleri şelalelerdir. Uğranması gereken yerlerin de başını çekiyor bence.


Bayburt'un bir diğer gidilmesi gereken yerleri ise bu il de bulunan mağaralardır. Mağaralar oldukça kasvetli ve ürpertici olmasına rağmen insanların ilgi odağı olan yerlerdendir.
Bayburt'ta ise en ünlü mağaralar Çimağıl Mağarası ve Helva Köyü Buz Mağarasıdır.

Çimağıl Mağarası

Bu mağara il merkezine 36 km uzakta bulunan Çimağıl köyünün Taşındibi mahallesinde yer almaktadır. Bu mahalleden sonra sadece yayan olarak ulaşılabilen bu mağara 600 metre uzunluğunda ve 11 bölümden oluşmaktadır.


Helva Köyü Buz Mağarası 

İl merkezine 33 km uzaklıkta bulunan ve köyün hemen yamacında olan mağarada buzdan oluşmuş sarkıt ve dikitler vardır. Buradaki buzlar hangi mevsimde olursa olsun erimeyen bu mağarada sürekli kış havasına sahiptir.


Bent Hamamı

Bayburt kalesinin hemen eteğinde bulunan Bent hamamı 16. Yüzyılda Akkoyunlu Hacı Ferahşad Bey tarafından yaptırılmıştır. Yüzyıllar boyu onca tarihi olaya şahitlik yapmış olan bu hamam bir o kadar da tadilat görmüştür.


İşte ufacık diye tabir ettiğimiz sosyal medyada dalga konusu olan bu ilimizin güzelliklerini elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Umarım bir gün herkese gitmek nasip olur.

2 yorum:

  1. Çok da güzel olmuş, çok da hoş olmuş. Harika mükemmel... okuduğum en güzel yazı

    YanıtlayınSil
  2. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Takipte kalmayı unutmayınız :)

    YanıtlayınSil