Vücudunuzu Biliyor Musunuz?

Vücudunuzu Biliyor Musunuz?

İnsan öğrenmeye doğduğu andan başlar hatta ve hatta anne karnında bile bir şeylere ilgi duyduğu bilim insanları tarafından gözlemlenmiştir. İnsan büyüdükçe yeni şeyler öğrenir, gezdikçe bilgilerini tazeler bu yüzden öğrenmenin sınırı yoktur. Herkesin ilgi duyduğu alan farklıdır. Kimi edebiyata kimi sağlığa kimi de hukuğa ilgi duyar ve onlar üstünde yoğunlaşır. Biz ilk etapta insanı insan yapan özelliklerden bahsetmek istedik. İnsan vücudunda o kadar mucizeler var ki bunları bilenlerin yüzdesi %10'u geçmez. Peki siz biliyor musunuz?

1.Yetişkin bir insanın iskeleti yaklaşık 205-207 kemik içerir, bunların 29'u kafatası, 32-34'ü vertebral sütunu, 25'i kaburgaları ve sternumu oluşturur, 64'ü üst ekstremitelerin iskeletini ve 62'si alt ekstremitelerin iskeletini oluşturur. Şaşırtıcı ama insan vücudundaki en güçlü kemik çene kemiğidir.


2.İnsan vücudu ortalama olarak %70 su, %24 organik madde, % 6 inorganik madde ve farklı yaşlar için verilen ilişkiler farklılık gösterir. Çoğu bilim insanının ortalama olarak ölümcül bir sonucun, susuz 3-4 gün yaşamdan sonra gerçekleştiği konusunda hem fikir olduğu bilinmektedir.


3. Bir nöronun ortalama vücut çapı yaklaşık 0.01 mm'dir ve beyindeki toplam nöron sayısı 100 milyara ulaşır. Beynin tüm nöronlarının vücutları tek bir çizgide hizalanırsa, uzunluğu 1000 kilometre olacaktır. Bu mesafe İstanbul ile Atina  arasından daha fazladır.


4. İnsan vücudunda 640 kas vardır (ancak hesaplama yöntemine bağlı olarak toplam sayıları 639 ila 850 arasındadır). En küçükleri kulakta bulunan kemiklere tutturulur. En büyüğü büyük gluteal kaslar, bacakları hareket ettiriyorlar. İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir ve en hızlısı göz kapaklarının kaslarıdır. Bu inanılmaz, ancak azı dişleri üzerinde bulunan çene kasları 72 kg'a kadar bir kuvvet geliştirebilir. Bir başka şaşırtıcı gerçek, tüm kasların% 25'inin bir kişinin yüzüne ve boynuna konsantre olmasıdır, bu nedenle yüz ifadelerimiz çok çeşitli ve etkilidir.

5. İnsan vücudundaki kan hacmi basit bir formülle hesaplanır - toplam vücut ağırlığının% 7-8'i. 60 kg ağırlığındaki bir yetişkinde yaklaşık 4.2-4.8 litre kan (kan hacmi yaşa, cinsiyete ve sağlık durumuna bağlıdır). Arteriyel kan, oksijen doygunluğu nedeniyle parlak kırmızı bir renge sahiptir.  Venöz kan, karbondioksit ile zenginleştirildiği için mavimsi bir renk tonu ile koyu kırmızıdır.

6. İnsan gözü tek açık organdır. Ağırlığı sadece 7 gramdır. Sağlıklı bir insanın gözünde, her biri yaklaşık 100 farklı renk tonunu ayırt edebilen üç tip koni vardır. Bu nedenle, çoğu araştırmacı ayırt ettiğimiz renk sayısını yaklaşık bir milyon olarak tahmin ediyor. Biliyor muydunuz eski Arapların görme keskinliğini basit bir şekilde test edebiliyorlardı? Bunun için Büyükayı bulmak için geceleri gökyüzüne bakmak gerekir. Kepçenin sapında, orta yıldızın yakınında, açıkça küçük bir yıldız işareti görürseniz, gözlerinizin normal keskinliği vardır.


7. Cilt bölgedeki en büyük organdır. 1.5-2.3 m2 - bir yetişkinin cildinin alanı. Bir kişinin tüm ömrü boyunca cilt yaklaşık 1000 kez güncellenir. Ve yaşam boyunca, bir kişi yaklaşık 18 kg cilt kaybeder.


8. Gün boyunca insan saçı yaklaşık 0.4 mm büyür. Aynı zamanda, sağlıklı bir insanda ortalama 40-50 saç dökülür, yaşlılarda- 100 saç veya daha fazla. Saçlar ilkbahar ve yaz aylarında daha hızlı uzar. Bir ömür boyu büyüyen bir kişinin saçını birleştirirseniz, toplam uzunluğu 1.008.000 kilometreye kadar çıkabilir (ekvator boyunca 22 kez dünyayı sarabilirsiniz).

8 yorum:

 1. Başarılarınıznın devaminı dilerim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Takipte kalmayı unutmayınız :)

   Sil
 2. Çok faydalı bir içerik olmuş tebrikler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Takipte kalmayı unutmayınız :)

   Sil
 3. Gerçekten bilmediğimiz bir içerik olmuş

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Takipte kalmayı unutmayınız :)

   Sil
 4. Devamı gelsin lütfenn ellerinize sağlık 🌸

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Takipte kalmayı unutmayınız :)

   Sil