Zaman Kaybolmuş Bir Anahtar


Sayfama hoşgeldiniz. Değerli vakitlerinizden kısacık 5-10 dakikanızı çalmak için burdayım. Aslında tamda bu konu hakkında yazacağım.  Zamanın getirileri ve en önemlisi bizden götürdüğü şeyler nelerdir ?

Zaman dediğimiz kavram aslında her insan için farklı bir anlam ifade ediyor. Kimine göre zaman çabuk geçerken, kimine göre ise geçmek bilmeyen bir mefhum olarak karşımıza çıkıyor. Her yıl doğum günlerimizi,yılbaşlarınızı kutlarken aslında hayatlarımızdan eksilmiş olan 1 yılı düşündüğümüz oluyor mu acaba ? Neler yapıldı geçen bir yıl içinde ? Neler kattı bize ?
Günümüz teknoloji devrinde her şeyin en hızlısı,en güzeli, en kolayı bizde olsun diye uğraşıyoruz. Eskiden kullandığımız mektupların yerini bilinen sosyal mesajlaşma uygulamaları aldı bile. İstediğimiz kişiye istediğimiz mesajı saniyenin onda biri kadar bir zamanda gönderebiliyoruz. Ama eskiden mektuplara sıkıştırılan duyguları, düşünceleri şimdi o mesajlarımızın içine koyabiliyor muyuz acaba ?
Zaman bize birçok şey öğretti. Bu genel olarak kabul edilen bir gerçek. Fakat bizden aldığı insanlara güven hissini, saygıyı, sevgiyi neden düşünmüyoruz hiç ? 60-70 yıllık hayatımızda neden eskilere bir özlem var. Nerede o eski bayramlar yakarışını çok kez duymuşsunuzdur. Neden eskiye dönük bir açlık içerisindeyiz. Aslında zaman olarak ileri giderken insanlık olarak geri gittiğimizden midir ?
Günlük olarak bize bahşedilen 24 saatin kaç saatini kendimize veya başkalarına faydalı işler yapmak yerine boşa harcamakla geçiriyoruz ? Neredeyse tamamını. İnsanlık var olduğundan beri bir şeye veya bir yere ait olma hissi içerisinde olduğunu tarih okuyan insanlar defalarca görmüşlerdir.
Bize ait olan zamana ait olmak varken , bizler başkalarının hayatlarına ait olma telaşı içerisinde önümüzdeki fırsatları değerlendirmekten çok uzaklarda yaşamaktayız.
Kimsenin kimseye tahammülü kalmamışken, içinde bulunduğumuz değerli zamanımızı kendimize harcamaktan kaçınmak aslında akıllı bir bireyin yapacağı bir iş olmaktan çok uzakta kalıyor.
Bu yazıdaki amaç başkalarına akıl vermek olarak nitelendirilmemelidir. Bu zamana kadar kendimize sormaya çekindiğimiz veya sormayı unuttuğumuz soruları sorarak belki de zamanımızı faydalı bir işe harcıyormuş hissi vermektir kendimize. 


1 yorum: