Karma Yüzyıl Masalları (1) - Cinnetsel Pinokyo


Şimdi efenim her masalda anlatılan ilk giriş cümle banelliğine takılmadan devam edecek olursak biz diyelim yakın zaman, siz diyin -miş’li geçmiş zamanın birinde , kahramanımız Pinokyo, karantinadan sıkılır ve “ben nasıl olsa tahtadan yapılmış balyanak bi kuklayım, bağa heç bişi olmaz” deyip babasına yine bir yalan uydurur ve evden çıkar. Yalan söylerken burnu uzadığı için babası anlar ama içine atıp marangozhanesine çekilir ve yeni bir kukla yapma derdine düşer. Babasına yalan söylemeyi aldırmayan delüganlu Pinokyo içinden “Benden de iyi siyasetçi olurdu şu uzayan burnum beni belli etmese” deyip kıs kıs gülmüş kendine.
Karma Yüzyıl Masalları (1) - Cinnetsel Pinokyo
Kafasında büyük adam olma hayalleri kurarken yolda Hansel ve Gratel’le karşılaşır. O da ne? Kafalarında şeffaf naylon maskeleri görür ve haliyle merak edip “bu hal ne külotlu çorap mı geçirdiniz kafaya?” diye sorar. Hansel’le Gratel de “napalım iki gözüm bedava verilen maskeler daha bize ulaşmadı biz de böyle bir çözüm bulduk hehehe. Bu arada marketlerde izdiham var sokağa çıkma yasağını duyan “kola” ve “luppo” almaya geliyor. Biz de bu izdihamdan yararlanıp marketi soyacağız, zaten yağmalayanlar varken hiç de sırıtmayız biliyon mu?” demişler. Ardından Pinokyo’ya dönüp “hayırdır sen neden çıktın dışarı? Odunlara yaş sınırı yok mu gerçi şuna baksana arkandaki yaşlıları görünce onların senden daha odun kafalı olduğu daha net anlaşılıyor hehehe” diye dalgaya almışlar. Pinokyo “Ya hiç sormayın bu damına çıktığımın kırmızı başlıklı kızı, babaannesine baktığı için karantinadan çıkamadı da bana bi alışveriş listesini kitledi. Bunları almak için çıktım madem siz soygun yapacaksınız ben de malzemeleri beleşe getirir kırmızı başlıklı kızın verdiği parayı da burun ameliyatıma ayırdığım ayakkabı kutuma atarım” demiş ve Hansel’le Gratel’in planına dahil olmuş. Hepsi birlikte içeriye girerler..

Bir yandan marketin sahibini oyalayıp diğer yandan malzeme listesini tamamlayan Pinokyo, Hansel ve Gratel’in kasadaki paraları almasında kilit rol oynamış. Paraları alıp kaçarlarken, marketçi tezgaha geldiğinin farkına varmış ve zuladaki silahını çıkarıp basmış tetiğe. Pinokyonun tam kıçından vurmuş. Vurmuş vurmasına ama kaçmalarına da mani olamamış...


Evet sevgili okurlarımız dünya çocuk edebiyatı klasiklerinde kültleşmiş masal kahramanlarını günümüzün güncel durumuna uyarlayarak ve farklı bir anlatım türü ile sizlere sunmaya çalıştık.

Masalların tamamen hayal ürünü ve kişi veya kişiliklerle doğrudan alakası olmadığını belirtip kendimizi her türlü musibet ve beladan arındırmayı es geçmeyelim.

Mutlu hafta sonları diler haftaya aynı gün Karma Yüzyıl Masalları’nın devamı niteliğinde farklı kahramanlarla kurgulayacağımız bir masalda görüşmek üzere. Hoşçakalın...

2 yorum: