Farklı Ülkelerin Sıra Dışı Yemekleri


Farklı ülkelere seyahat etmek sadece güzel manzaralar ve fotoğraflar ile ilişkili değildir, önemli bir kısmında da yerel mutfak ve çeşitli ikramlar  yer tutar. Çeşitli ülkelerin en garip ve en sıradışı ikramlarına bakalım.

Casu Marzu


Casu Marzu, bu peynir Sardunya'nın (İtalya) doğum yeri olan koyun sütünden yapılan bir üründür. Casu Marzu tam anlamıyla çürük peynir olarak tercüme edildiğinden, adından dolayı zaten herkesin bu peyniri yemeyeceği belli oluyor. Peynir binlerce peynir sinek larvası ile doldurulur, bu da onu en sıradışı lezzetlerden biri yapar. Sardunya halkı için, bu en lezzetli peynirlerden biridir, larvalar ölmüşse onu yemezler, bu peynir bayat olarak kabul edilir. Peynir iki şekilde tadılabilir, eğer peynir kalın ve yemeye hazırsa, dilimler halinde kesilir, bir kek üzerine yerleştirilir ve kırmızı şarapla servis edilir. Casu Marza yumuşaksa, bir kaşıkla çıkarılır ve ekmeğe yayılır. Bu ürün İtalya'da herhangi bir markete giderek satın alınamaz, Sardunya'ya gitmeniz için ziyafet çekmeniz gerekir.


Kahve Kopi Luwak


En pahalı ve egzotik kahve çeşitlerinden biridir. Endonezya, Filipinler, Hindistan ve Vietnam gibi Asya ülkelerinde endüstriyel ölçekte üretilmektedir. Bu tür kahvelerin seri üretimini sağlamak için, çiftçiler özellikle musangları yakalarlar. Musang, bu tür bir kahve elde etme sürecinde ana gereksinim olan memeli bir hayvandır. Hayvanlar kahve meyvelerini yerler ve gastrointestinal sistemdeki enzimlerin etkisine yenik düşen tahılları doğal olarak çıkartırlar. Daha sonra bunlar tane tane elle toplanır, temizlenir ve kurutulur. İyice yıkandıktan sonra tahıllar kızartılır ve onlardan bir kahve içeceği alabilirsiniz. Kahve bilenler “Copy-Luwak” lezzetini olağanüstü bulmaktadır.

Fugu


Japonya ve dünyanın en pahalı ve riskli lezzetlerinden biri fugu balığıdır. Fugu en zehirli balıklardan biridir, balıkların vücudu ölümcül zehirli tetrodotoksin ile doyurulur. Avuç içine oturan küçük bir balık bile çok fazla zehir içerir ve 30-40 kişi zehirlenebilir. Tetrodotoksin zehiri en tehlikeli zehirlerden biri olarak kabul edilir, Fugu balığının içine çıplak eliyle dokunan insan için ölümcül olabilir. Japonya'da, Fugu balıkları pişiribilmek için özel kurslara giderek lisans almak gerekiyor, bu tür aşçılar çok iyi maaş alırlar. Ancak, Fugu balığını denemeye karar veren herkes, hayatının tamamen aşçının becerisine ve yeteneğine bağlı olacağını anlamalıdır.

Chapulines


Chapulines, Meksika'nın belirli bölgelerinde pazarlarda veya sokaklarda bulunan bir kızarmış çekirge yemeğidir. Sokak satıcıları onları çekirdekler gibi porsiyonlarda satarlar ve çok ucuzdur. Gurmeler ise bu sıra dışı yemeği  yerel restoranlarda deneyebilirler. Restoranda kızarmış çekirgeleri kireç ve acı biber sosu ile servis edilir. Bu yemeğin oldukça tatmin edici olduğunu söylüyorlar ve bir porsiyon yedikten sonra yarım gün yemeksiz geçirebilirsiniz.

‌Kızarmış Tereyağı


Belki de her insan bunu yemeye karar veremez, çünkü bileşenlerinin kombinasyonu sizi büyük ölçüde şaşırtacaktır.  Yiyeceğin içeriği: tereyağ bal, un ve tarçın ile kaplanır, çubuklara konur ve kaynar yağda kızartılır. Kızarmış terayağını Teksas veya Iowa'da (ABD) deneyebilirsiniz.

Beondegi


Kore'den alışılmadık bir yemek daha. Kore'deki Beondegi, popüler sokak ikramlarından biri olan her köşede bulunabilir. Bu popüler atıştırmalık sokaktaki kağıt kutularda servis edilir; ayrıca bu yiyeceğin konserve ürünlerini mağazalarda da bulabilirsiniz. Beondegi, genellikle çok acı baharatlarla pişirilmiş olan ipekböcekleridir. Larvaların tadı göze çarpmaz, ancak kokusu çok spesifik olarak kabul edilir. Çoğu zaman, Beondegi, Chechel peyniri veya cips gibi bira yanına atıştırmak için alınır.

1 yorum:

  1. Farklı ülkelerin değişik yemekleri. Bu sebepten geldi bu virüsler zaten. İçerik çok başarılı ellerinize sağlık.

    YanıtlayınSil