Kıyaslanamayacak Varoluş !


Kadın deyip susmak gerekiyor. Söyleyecek kimse, söylenecek söz yok. Kutsallığını tartışmaya,gücünü kıyaslamaya kelimelerin yetmediği varlık.  Değerini tartışacak gücümüz yok. Ama aksine hakkında en çok konuşulan, en çok yargılanan başka varlıkta yoktur sanırım. Had bilmezcesine yaptığımız eleştiriler yerin dibine batarken bizi de peşinden sürüklüyor.
Kadına şiddete hayır

Kadın her yerde. Evde,sokakta,iş dünyasında. Yeri geldiğinde erkekle kıyaslanmayacak işlere imza atıyor. Peki ne kadar kıymetini biliyoruz ? Medeni bir topluma bakışımızda kadının yerinin her zaman en üstte olduğunu görüyoruz. Bizim toplumumuzda nerede yeri ? Sözde en üstte. Fakat pratikte her zaman bir cinsiyetçilik durumuyla karşı karşıyayız.
Giydiği kıyafetten yürüdüğü yola kadar eleştirmeyi nasıl hak görüyoruz kendimizde ? İslam inancına dahi ters düşen bir fikriyatımızla nasıl da ötekileştirebiliyoruz bir anda. Var oluştan yok oluşa kadar her zaman bizler için kutsal olan bir varlığa yapılan bu hadsiz girişimler ne zaman son bulacak ?
Var olan hiç bir şey ile kıyaslayamayız var oluşlarını. İç güdüleri gereği koruyucu ve kollayıcı olmaları ile bilinen annelerimiz. Sevdiğine göstermiş olduğu aşkı ile bilinen eşlerimiz. Daha onlarca özellikleri ile bizleri çepeçevre sarıp bir sevgi yumağı şeklinde yaşamımızı süsleyen kadınlarımız.
Önyargılarınız  batsın yerin dibine, cinsiyetçiliğinizde. Düşünemeyen, karar veremeyen, gevezelik yapmaktan başka bir şeye yaramayan ağızlarınızı kapatıp saygı duymayı öğrenebilecek misiniz ? Sosyal medyadan atıp tutmakla kurtarılmıyor ülke. Sokaklarınızın temiz olmasını istiyorsanız, kendi evinizin önünü temizlemeyle başlayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme