Mevlana Şehrine Gitmek

MEVLANA ŞEHRİ KONYA

Yüzölçümü bakımından Türkiye'nin en büyük şehri olan Mevlana Şehri Konya nüfus bakımından da Türkiye'nin en kalabalık yedinci şehridir. 1987 yılında ''büyükşehir'' statüsüne erişmiştir. 
Ekonomi bakımından Türkiye'nin en gelişmiş şehirlerinden olan Konya doğal ve tarihsel zenginlikleriyle önem taşır. Konya'nın 4 Şubat 2020 TÜİK verilerine göre nüfusu 2.232.734 'tür
Mevlana Şehri Konya

Konya'nın Tarihi

Konya Türkiye'nin en eski tarihi yerleşim yerlerinden biridir. Konya'da yerleşim Tarih öncesi çağdan başlar. Konya'nın merkezinde yer alan ve bununla birlikte bir höyük olan , Anadolu Selçuklu Sultanı II. Alaeddin Keykubad'a nispetle Alaeddin Tepesi adı verilen yapay tepe ve çevresinde yapılan araştırmalar sonucu prehistorik çağ içinde gerek Neolitik ve Kalkolitik gerekse Erken Bronz Çağlarına ilişik kültürel bulgulara rastlanmıştır. Harmancık mahallesinde yer alan Karahöyük ve Konya Ovası üzerinde bulunmuş en eski ve en gelişmiş yerleşim merkezi olan Çatalhöyük bulunmaktadır.
Bölgede daha önce  Hititler, Frigler, Romalılar,Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar hüküm sürmüşlerdir.

Konya'da Gezilecek Yerler

Mevlana şehri Konya'da gezilecek o kadar çok yer var ki biz sadece bazılarını ele alacağız. Ülkemizin her karışı değeri hak ediyor ama Konya herkes için bir başka öneme sahip.

Mevlana Müzesi

Özel ve anlamlı sözleriyle bildiğimiz Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin kabrinin yer aldığı müze Konya'ya gelenlerin ilk uğradıkları yerdir. Müzenin içinde Mevlana Türbesi'nin yanında eski dergah eşyaları, değerli yazmalar ve Mevlana'nın kıyafetleri ile sabır taşları bulunmaktadır. 
Mevlana Müzesi Konya

Tuz Gölü

Türkiye'nin Van Gölü'nden sonra en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü aynı zamanda dünyanın da en tuzlu ikinci gölüdür. Ülkemizin tuz ihtiyacının %70'i Tuz Gölü'nden karşılanmaktadır. UNESCO taradından Dünya Miras Geçici Listesi'ne dahil edilen Tuz Gölü yıl içinde çok fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.
Tuz Gölü Konya

Alaeddin Tepesi

Konya'nın merkez ilçesinde bulunan Karatay ilçesinde bulunan ve 20 metre yüksekliğinde olan tepedir. Alaeddin Keykubat'tan adını alan cami ve kümbetler sebebiyle tepe de zamanla aynı adla anılmaya başlanmıştır. Tepede ilk olarak Hititler daha sonra Frigler ve Lidyalılar yaşamıştır. Osmanlı'dan sonra Türkiye'ye geçen tepe günümüzde birçok ziyaretçinin ilgi odağı haline gelmiştir.
Alaeddin Tepesi Konya

Konya Kelebekler Vadisi

15 tür Kelebek ve 98 türe ait 20 bin bitki çeşidine ev sahipliği yapan Konya Kelebekler Vadisi her yaştan vatandaşın ilgisini çekmektedir.
Kelebakler Vadisi Konya

Konya Atatürk Müzesi

Konya'nın Atatürk caddesinde 1912 yılında inşa edilen tarihi yapı iki kattan oluşmaktadır.  Müzede sergilenen eşyalar ise Gazi Mustafa Kemal'in şehri ziyareti sırasındaki günlük notları, gezi, ziyaret ve görüşmelerin fotoğrafları yayınlanmaktadır. Ayrıca Mustafa Kemal'in Selanik'teki evinin aynısı yapılmıştır.
Atatürk Müzesi Konya

Eflatunpınar Hitit Su Anıtı 

Konya Beyşehir'de bulunan Hititlerden kalma bir eserdir. Dünya tarihinde yaklaşık 1000 yıl hüküm süren Hititlerin sosyal, ekonomik ve dini açıdan bıraktıkları birçok eserden bir tanesi de Eflatunpınar Su Anıtı'dır. Bir açık hava tapınağı olarak da kullanılan Eflatunpınar günümüzde hala ayakta kalabilmesi ile dönemin su tesisatı ile de bilgi verir.
Eflatunpınar Hitit Su Anıtı Konya

Beyşehir Gölü

Türkiye'nin Van Gölü ve Tuz Gölü'nden sonra en büyük üçüncü gölüdür. Konya'nın Beyşehir ilçesi ve Isparta arasındaki göl İç Anadolu'nun su ihtiyacını karşılamaktadır. 
Beyşehir Gölü Konya

Şems-i Tebrizi Türbesi ve Camii

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin en yakın arkadaşı ve hocası olan  Şems-i Tebrizi'nin türbesi bulunan ve aynı zamanda cami olarak da bilinen bu yer Şems Parkı'nın içinde bulunmaktadır. Şems-i Tebrizi islam alimi ve mutasavvıftır. Kim tarafından yapıldığı bilinmeyen türbe Konya'da ziyaret edilen yerlerin başlarında gelmektedir.
Şems Türbesi Konya

Çatalhöyük

Çatalhöyük 1958 yılında J. Mellaart tarafından keşfedilmiştir. Günümüzden 9400 yıl öncesinde yerleşim görmüş, Neolotik ve Kalkolitik Çağ yerleşim yeridir. Çatalhöyük'te evler bitişiktir ve sokak bulunmamaktadır. Evlerin içlerine çatıdan merdiven ile girilmektedir. Binalar kerpiç,kamış ve ağaçtan yapılmıştır.2009 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne 2012 yılında ise Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır. Çatalhöyük geçmişe ışık tutmasıyla ziyaretçilerin ilgisini çok fazla çekmektedir.
Çatalhöyük Konya


Yazımıza Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin bir sözüyle son verelim istiyorum. 

Mevlana Celaleddin-i Rumi
Gel,gel, ne olursan ol yine gel, 
İster kâfir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel.
 (Mevlana Celaleddin-i Rumi)
1 yorum: