YKS Belirsizliği

YKS BELİRSİZLİĞİ

Bu yılın her günü dile getirdiğim gibi ''bu yıl ilklerin yılı'' sözünü bir kere daha buradan söylemek istiyorum. 2020 yılı öyle bir olağanüstülükle giriş yaptı ki herkese sıradanlaşmış hayatlarında neler oluyor dedirtti. Koronavirüsle birlikte tamamen 2020'yi istenmeyen evlat olarak kabul ettik hatta.
Koronavirüsün hala etkisinin devam ettiği günlerde alınan normalleşme planları halkı heyecanlandırırken aynı zamanda özlenen günlere erken mi acaba da dedirtiyor. Gençlerin ise tek düşündüğü ve günlerce sosyal medya mecralarını meşgul eden YKS sınavı tarihi. 

Bir hayli stresli olan ve neredeyse tüm gençlerin en sıkıntılı yıl olarak tabir ettiği üniversite sınavı yılında gündemde olan tek şey ''sınav tarihi tekrardan değişir mi?'' sorusu. 

YKS BELİRSİZLİĞİ
YKS Belirsizliği

YKS SINAVI NE ZAMANDI NE ZAMANA ALINDI?

YKS sınavının tarihi her şey normalken ve koronavirüs daha ülkemize uğramamışken 20-21 Haziran 2020 olarak belirlenmişti. Her şey normal seyrinde gidiyordu. Öğrenciler konularını yetiştirmeye çalışırken aynı zamanda okuldaki dersleriyle de ilgileniyordu. Bu zorlu sürece girdiğimizde ise uzaktan eğitim diye farklı bir sistem ile tanıştı tüm öğrenciler. Bazıları  bu yıl her şey iptal  olur düşüncesiyle rehavete kapılıp çalışmayı da boşladı. Daha sonradan ardı arkası kesilmeyen açıklamalar gelmeye başladı. Bu açıklama da  mezun durumundaki öğrencilerin belkide hayatlarını etkileyecek olan YKS sınavının 25-26 Temmuz 2020 tarihinde yapılacağı açıklandı ve öğrenciler biraz daha vaktimiz var diyerek gelecek hedeflerine doğru daha güçlü adımlarla çalışmaya devam ettiler. Ama unuttukları bir şey vardı bürokrasi hızlı değişebilen bir kavramdı. Öğrenciler konuları yetiştirebilme telaşıyla canlarını dişlerine takıp çalışırken birden yeni bir karar çıktı tarih yine değişmişti. Yeni sınav tarihini heyecanla bekleyen gençler sınavın 27-28 Haziran tarihine alındığını duyunca adeta karamsarlığın dibine çöktüler. Böylesi önemli kararın kimleri nasıl etkileyeceği düşünülmeden hemde.

AVANTAJ MI DEZAVANTAJ MI?

Tarihin değişmesiyle birlikte sadece bu yıl için geçerli olacak yeni kurallar da açıklandı. Avantaj olarak görünen bu kurallar ise şöyle;
  • 180 olan YKS baraj puanı 170 olacak
  • 135 dakika olan sınav süresi + 30 dakika eklenerek 165 dakika olacak
  • 9-10-11 ve 12.sınıfın ilk dönem konuları dahil olacak
Sınav geçmişi boyunca ilk defa bu kurallar bu yıl uygulanacak ve bu yıl için geçerli olacak. Ama bazı öğrenciler için bu kurallar avantaj olarak gözükse de dezavantaj olarak kabul edilmekte. Avantajlı tarafı her yıl olduğundan daha kolay aşamalı bir sınava girilecek olunmasıdır. Hayatlarının en önemli sınavlarına girecek olan öğrenciler için  böylesi değişiklikler çok avantaj gibi değil de dezavantaj gibi görülmektedir. 

Bu sınavın stresini çok kez yaşamış olan bir öğrenci olarak söylemeliyim ki her ne olursa olsun hedeflerimiz için çalışmaya her zaman devam etmeliyiz. Kararlar ne olursa olsun yolumuzdan şaşmadan hep daima ileriyi hedeflemeliyiz. Çünkü bizler okullarımızda '' açtığın yolda , gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğime and içerim'' diyen öğrencileriz. 


1 yorum:

  1. O kadar güzel bir yazı olmuş ki yüreğinize sağlık böyle önemli konuları çok basite indirgeyerek yazılar gördüm çok üzüldüm ama siz öyle motive edici şeyler yazmışsınız ki çok hayran kaldım teşekkürler..

    YanıtlayınSil