UNESCO Himayesi Altında Olan Auroville'de Yaşam

Auroville Neresidir?

Bu şehir UNESCO himayesi altında, amacı olan ulusal BM uzman ajansı dünyada barış ve güvenliğe katkı sağlamaktır. Ayrıca bunun yanı sıra da Hindistan hükümeti ve dış kuruluş tarafından destek sunulmaktadır.
Şehir deniz mesafesine yaklaşık olarak 50 metre yükseklikte, yüzeyleri düzdür tepe veya eğim içermemektedir. Sadece zaman geçtikçe toprakta ince oluklar oluşturan yağmur suyu, ince eğilimler ortaya çıkarır. Yukarıdan bakıldığında ortasında küçük bir kubbesi olan galaksi şekline benzetilen bir yerdir. Lotus bitkisinin taç yapraklarını temsil eden 12 bahçeleri vardır. Auroville şehrinde çekler de olmak üzere 50 milletten insan barındırır.

UNESCO Himayesi Altında Olan Auroville'de Yaşam


Çevre ülkelere zulmü bildirmek için şehirde herhangi bir gökdelen, otoban yada stresli günlük bulunmamaktadır. Auroville şehri 1968’kurulmuştur. ‘Anne’ lakaplı Mirra Alfassa tarafından kurulmuştur. Cinsiyete, din inancına yada yaşam olanaklarına bakılmaksızın insanların uyum içerisinde saygı çerçevesinde yaşanılası bir yer kurmak istemiştir.

Şehir, burada 1950’e kadar hayatını sürdüren manevi gururu Sri Aurobindo’dan sonra seçilmiştir. Kendisi bir yogi, guru, şair ve manevi reformcuydu. Onun düşündüğü nokta insanların fikir, düşünce ve ilahiyatlarını geliştirip geliştirebilmeleriydi. Bu fikirleri yayan bir okul kuran Mirra Alfassa tarafından destek bulmuştur.

UNESCO Himayesi Altında Olan Auroville'de Yaşam


Bu şehirde Matrimandir’i ve bahçelerini bulacaksınız. İnsanların bir olduğu ve 121 ulusların ve 23 Hindistan devletlerinin içerisinde bulunan bir amfi tiyatro da var. Her bir eyaletin temsilcisi buraya 1968’e getirdi ve bir ağaç dikmiştir. Bu huzur yerinin bir de tamamlayıcısı olarak göl bulunmaktadır. bu göl aynı zamanda da yeraltı suyunu doldurmaya da hizmet eder.

Auroville’de Yaşam

Genel olarak tarlalarda çalışılır, bisiklete biniyor ve hemen hemen her bakımdan kendilerine yetmeye çalışıyorlar. Neredeyse her şeyi kullanmaya çalışırlar. Bu bölgede alkol satın almak mümkün değildir. Öğrenci kısmı gerçek gerçek doğalarını kabul etmeyi ve insan topluluğuna aitlik duygusunu aşılayabilmektir. Bu olayların sonucunda insanların birlik içerisinde yaşam sürebileceği görmek adı altında bir deneydir.
Bu ülkenin haklı bir vatandaşı olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Aday başvurusunda bulunan insanlar listeye alınmakta ve en az 2 yıl kabul edilmeyi ve onayı sürmektedir. Kişi kendisinin yeterliliğini ve ruhsal bağlantısını kanıtlaması gerekmektedir.

UNESCO Himayesi Altında Olan Auroville'de Yaşam


Burada bir suç var ve bu suçtan bariz şekilde kaçınmaktadır. Şehrin sınırları net olarak belirlenmediğinden komşu köydeki herkes buraya gidebilir. Bu nedenle son zamanlarda suçluluk yaşanmıştır. Cinayet, tecavüz ve saldırı. Bu nedenle yanınızda bir eskort olmadan dışarıya çıkmak pekte akla mantıklı gelmez. 

Bu şehir parasız olarak tanınan ünlü bir şehir olabilir fakat her bir vatandaş bir ev yöneticisi olmak zorunda. Küçük bir ücrete tabii karşılığında. Bu şehirde paranın işe yaramadığı tam olarak doğru diyemeyiz. Bunların yanı sıra Auroville, eğer ki insanların para, açgözlülük ve savaşa ortak iyilik, uyum ve topluluk oluşturmanın bir yolunu bulurlarsa gelecekte neler beklediğine ve nasıl görüneceğine dair umut dolu olmaya devam etmektedir.

UNESCO Himayesi Altında Olan Auroville'de Yaşam

2 yorum:

  1. Admin senin sayende genel kültürümüz artıyor senden çok daha fazla yazı bekliyoruz inşallah hak ettiğin yerlere gelirsin iyi günler

    YanıtlayınSil
  2. Dünyada böyle bir yerin var olduğuna inanamadım. Gerçekten güzel paylaşım teşekkürler.

    YanıtlayınSil