Irkçılık Nedir? Psikolojik Bir Sorun Mudur? Amerika'da Irkçılık Olayları


Irkçılık Nedir?

Irkçı, insan ırklarının birbirlerini kıyaslayarak birbirlerine karşı üstün olduğunu temel alan Irkçılık felsefesini benimsemiş kişilere denir. Irkçı insanların bu inanmış olduğu tutuma ise ‘ırkçılık’ denir.
Irkçılık genel olarak bakacak olursak ırklar arasında biyolojik, kültürel veyahut bireysel meseleleri de kabul ettiği ve kendi ırkının diğer ırklardan daha üstün olduğuna ve onları hükmetmeye hakkı olduğu fikrini destekleyen inançtır. Bu ırkçılık faktörünün ortaya çıkma sebeplerinde ekonomik konunun yanı sıra düşünsel sebeplere de dayanır.
Irkçılık terimi genellikle, kendi kültür ve değerlerini tek kriter olarak belirlemek, farklılık korkusu (zenofobi), ırklar arasında birlik kurmaya ve milliyetçilik gibi kavramları da anlatıyor olabilir. Irkçılık, sosyal olarak ayrımcılığı, ırk fark etmeksizin soykırıma kadar varabilen şiddeti sonuna kadar haklı göstermektedir.
Genel olarak inceleyecek olursak kendi kanını taşıyan ve aynı soydan gelen insan topluluğu dışındaki diğer insan topluluğunu dışlamak, aşağılamak olarak adlandırabiliriz.

Irkçılık Nedir? Psikolojik Bir Sorun Mudur? Amerika'da Irkçılık Olayları

Irkçılık Tarihçesi

Kendine benzemeyen seninle farklılık gösteren insanı nasıl anlar? Irkçılık olayı tarihi eşmek gibi görüyor ve şu soruları yöneltiyor: ‘ Bizden farkı olanlar, insandan ayrı bir şey mi?’ ‘Bizden iyi mi kötü mü? Aşağı mı yukarı mı? Altınızda mı, üstünüzde mi? Daha mı akıllı? Yoksa daha mı aptal?’
15.yüzyılın sonu ile 16. Yüzyılın başlarında, okyanusa kıyısı olan ve birikimi bulunan Avrupalı ülkelerin, dayanaklı tekneler icat ederek dünyayı keşif yapmaya çıkmasıyla başlamıştır. Her açıdan donanımlı olan Batılı, seyahatlerinde karşısına çıkanları ‘çocuk’ doğru yolu Hristiyan Tanrısı bulması gereken yaratıklar olarak görmüştür.
‘Büyük Varlık Zinciri’ 16-19. Yüzyıllar arası Batı’daki maddi birikim, düşünce tarihinde de önemli gelişmelere yol göstermişler.
Irkçılık Nedir? Psikolojik Bir Sorun Mudur? Amerika'da Irkçılık Olayları

Irkçılık Psikolojik Bir Sorun Mudur?

Her ırkçı insan saldırı sonrasında ‘hastalık’ gerekçesinin öne sürülmesi, meselenin ciddiyetini törpülüyor. Irkçıları birer ruh hastası, ırkçılığı ise psikolojik rahatsızlık olarak nitelendirmek ırkçılığı hafife almaktır. Kendini, kendi ırkını, kültürünü, dinini, toplumunu üstün görme üzerine kurulu bir hastalıklı bakış açısını ‘tedavi edilecek bir hastalık’ olarak görmek yanlış bir okuma olur. Konulan teşhisin doğru konulması gerekir.

Irkçılık Nedir? Psikolojik Bir Sorun Mudur? Amerika'da Irkçılık Olayları

Amerika’da Irkçılık Olayları

George Floyd’un Ölümü

ABD’nin Minnesota eyaletinin de siyah Amerikalı George Floyd, polis tarafından göz altına alınması sonucunda polisin boğazına basması ölümüne neden olmuştur. Bu ölüme neden olan ve yanında bulunan 3 polis arkadaşı dahil olmak üzere görevlerine son verildiğini biliniyor.

Irkçılık Nedir? Psikolojik Bir Sorun Mudur? Amerika'da Irkçılık Olayları

Malcolm X ölümü;

Ve yine siyahilere yönelik ırkçılık politikalarına karşı adalet ve özgürlük arayışı hareketlerinin zirveye çıktığı 2. Dünya Savaşı sonrası damga vurmuş ırkçılık isimlerin başında geliyor. Özgürlük, eşitlik ve adalet için verdiği mücadele ile dünyada da simge isimlerinden biri haline gelen Malcolm X, özellikle o senelerde kolonyalizm sonrası kimliğini arayan İslam dünyası içinde kahraman olarak anıldı. Malcalm’un ölümü ise 14 şubat 1965’te ailesi ile yaşadığı eve 03.30 civarında yangın bombası atıldı. Fakat ölümüne net olarak kimin sebep olduğu bilinmemektedir.

Irkçılık Nedir? Psikolojik Bir Sorun Mudur? Amerika'da Irkçılık Olayları1 yorum:

  1. Bu güne kadar ırkçılığı bir psikolojik hastalık sanıyordum sayenizde bazı ırkçı insanların bunu bir sığınak olarak kullandığını öğrenmiş oldum emeğinize sağlık umarım artık bu ırkçılık olayları bir son bulur

    YanıtlayınSil