Mezarlıkta Neden Toprağa Su Dökeriz? Ölüye Bir Faydası Var Mıdır?


Mezarlıkta Neden Toprağa Su Dökeriz? Ölüye Bir Faydası Var Mıdır?

Cenaze defni sona erdiği vakitten gönül arzu ettiği süreye kadar mezarın üzerine su dökülür. Bu eylem uzun yıllardır uygulanmaktadır. Peygamber efendimiz (sav) ve sahabesinin uygulaması sonucu bizlere kadar sürmüştür. Defin işlemleri bittikten sonra mezarın üzerine su dökmek sünnettir. Hz. Peygamber Efendimiz (sav) Sa’d b. Muaz’ın cenazesi defnedilmesinin ardından toprağının üzerine su dökmüştür. El- İstîâb adlı eserde, mezarına ilk su dökülen kişinin Hz. Peygamber efendimizin oğlu İbrahim olduğu söylenmektedir. Bu bilgilere dayanarak toprağa su dökme geleneği Medine döneminden sonlarına doğru başladığını söyleyebiliriz.

Mezarlıkta Neden Toprağa Su Dökeriz? Ölüye Bir Faydası Var Mıdır?

Ölüye Bir Faydası Var Mıdır?

Mezara su dökmenin birkaç sebebi olduğu rivayet edilir;
Mezarda yatan kişinin üzerindeki yeşilliklerin, otların yada bitkilerin ona faydalı olduğunu ve yapılan ibadetin onun defterine yazıldığı rivayet ediliyor. Bu nedenden ötürü otları, bitkileri yada yeşillikleri sularlar ki tez zamanda büyüsün yeşersin ve suladıkça bitkilerin kuruması engellensin.
Bir başka nedeni ise üzerine su dökülen toprağın iyice sıkışarak oturması ve rüzgardan savrulmamasını engellemek olacaktır.
Ayrıca toprak bütünleşerek mezarın çökmesini ve doğada ki vahşi hayvanların mezara zarar vermesini engellemiş olur.

Mezarlıkta Neden Toprağa Su Dökeriz? Ölüye Bir Faydası Var Mıdır?

Mezara Su Dökme İnancı Nereden Geliyor?

Eski çağlarda ölen kişilerin belli başlı zamanlarda su içtiklerine inanılırdı. Bu inançtan ötürü mezarın yanı başına tas doldurulup koyarlarmış ya da mezarın iç kısmına içi su dolu kulplu bir bardak asılırdı. Bu inanç içinde bir tören düzenlenirmiş. Bu inanç Makedonya’da 20. Yüzyılın başlarına kadar süreklilik sağlamıştır. Bu inanç, Türkler Müslüman olduktan sonra en başta kulplu bardağa su konulup asmaktan, mezara kulplu bardaktan su dökmeye dönüşmüştür. Bir zaman sonra kulplu bardağın bir önemi kalmamış fakat mezara su dökme inancı, kültürü devam etmiştir. Su dökmek istendiğinde baş kısımdan  başlayarak ayak uçlarına doğru su dökmeye devam edilir. Bu inanca şaman inancı denmektedir.
‘Mezarlık sulamak, mezarlık hizmeti yapmak’ diye bir ibadet yoktur. Şehirlerin yeşil ve temiz olması bir güzellik olduğu için bunun yapılması hoş gelmiştir. Mezarların ağaçlı olması da güzel yapılan işlerden görülmüştür. Fakat şu da bilinmelidir ki, mezarlıklarda bulunan kişilerin imanları ve amellerinden başkasının yararı yoktur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme